Deník nejen o počasí

Tento deník je soukromý, prosím opusťte jej. Odkazy na moje meteorologická data a záznamy umístěné v pravé horní části stránky a tato data můžete pro vaše nekomerční účely použít libovolně. This is a private diary, please leave it. However, you may freely use the links to my weather measurements and data located in the upper top corner of the page and these data for your non-commercial purposes.

Archiv

2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003
Meteozáznamy 2023
Aktualni data
Statistika
Graf měsíc
Epigramy

21. března 2023: V neděli jsme už nějak neměli dost sil na další túru a taky se mělo kazit počasí, takže jsme den strávili pěším výletem do kaňonu Schlossbachklamm nad Zirlem. Tam už nebylo po sněhu ani památky, totální jaro a jelikož dopoledne ještě i svítilo slunce, připadali jsme si jako skoro jako na letní dovolené. V noci na pondělí pak pršelo a nad asi 2000m n.m. nasněžilo trochu nového sněhu. Nám už to ale bylo fuk, neb jsme se vraceli domů, kde už taky vládne jaro a v Jizerkách už asi běžkování skončilo. Jen na hřebenech Krkonoš leží stále přes metr sněhu.


18. března 2023: Když je málo sněhu, hledají se lehčí túry špatně. Jedna se nabízela z Kuhtai do stejnojmenného údolí jako včera, to jest Langentalu. Ostatně to údolí je opravdu dlouhé, stejně jako to včerejší. Jenže ouha, staví se tam přehrada, takže tohle údolí lze se seznamu túr vyškrtnout. Vzali jsme tedy zavděk sousedním údolím Mittertal a uvidíme, kam to půjde. Hned na začátku ale nastaly menší potíže, cestou do Kuhtai jsem se málem posral, musel jsem prudce zastavit a skočit do pankejtu :-). A pak jsme zjistili, že nemáme nic k jídlu. Náčelník svačinu sice udělal, ale zapomněl ji vzít. No nic, bez jídla se chvíli vydržet dá a pivo jsme nezapomněli. Šli jsme zas jen v krátkém rukávu, ale byli jsme ve stínu a vedro nebylo. Asi v polovině údolí jsme došli skupinu. Měli psy. Vydali jsme se za nimi ale brzo se ukázalo, že nejdou tam, co jsme chtěli. Stáčeli se vlevo přes strmější výšvih do nějakého bočního údolí. Ale pokračovali jsme za nimi, protože se zdálo, že tam možná bude ještě trochu prašanu. Jeden svah se mi obzvlášť líbil, i když byl dost strmý. Za výšvihem se otevřelo pokračování údolí a na strmém konci jakási scharte. Ale bylo vidět několik lidí před námi a ty babky, co jsme před chvílí předešli, tam neohroženě pokračovaly. Tak to musíme taky. No, závěr byl fakt náročný, pořád jsem měl na mysli, že je trojka a pod námi je nějaká schwachschicht, o kterých furt píšou ty lavinové bulletiny. Moc dlouho jsme se nahoře nemrcasili a jeli dolů. Úplný vršek byl nahovno, moc strmý a rozrytý. Pak přišel úsek asi 35st. pěkný skoroprašan, pak zas větrem utažený sníh. Nakonec zase kus pěkného prašanu. Na vyhlédnutý svah jsem zapomněl. A to bylo dobře, protože za námi tam vjela skupina a utrhla lavinu. Nebyla nijak obří a asi by člověka nezasypala, ale přesto bych v ní skončit nechtěl. Ti lidé z ní taky nějak naštěstí vyjeli. My jsme pak ještě vystoupali kus na druhou stranu údolí, dali si pivko, a pak v měkkém sněhu na pohodu sjeli k autu.


17. března 2023: Dneska jsme vyrazili o něco dříve. Bylo to náročné ale vyplatilo se to. Jeli jsme do Lusens a šli jsme dlouhým mírně stoupajícím údolím Langental na ledoveček Langenthalferner. Už od rána bylo teplo, přesto byl sníh přecejen přimrzlý. Až do nejvyššího bodu ve výšce 3131m n.m. se dalo jít v kraťasech (vyhrnutých kalhotách) a tričku. Na vrchol ke kříži jsme se po zledovatělých kamenech už ani neškrábali. I přes velké teplo byly severní svahy nad asi 2700m ještě jakž takž prašanové.


16. března 2023: Naposledy jsme byli v Alpách na skialpu v roce 2019. Koho by tehdy nenapadlo, že to bude trvat čtyři roky, než sem zavítáme znovu. Koho by tehdy napadlo, jakého šílenství jsou lidé schopni a jak rychle lze rozum neférovou hrou téměř zničit. Ale buďme rádi, že jsme tu a že "green score" ukazuje moderní auto zatím jen jako jednu z volitelných obrazovek, kterou lze stále vypnout. Nebude to tak věčně, tím jsem si jistý, ale zatím... No, tak jsme tu a jsme v podkrovním apartmánku v Gotzens, přímo pod horami. Z oken vidíme Patscherkofel, údolí Innu i protější hradbu Karwendelalpen. Můžeme pozorovat letadla startující pod námi z letiště Kranebitten. Je tu příjemně. Méně příjemné je, že je letos málo sněhu. Původní plán na dnešek byl dojet k Bergheim Fotsch a pak vyšplhat na Somen a zpět přes Potsdamer Hutte. Jenže on tam je pořád ten zákaz vjezdu a jelikož tam nebydlíme, netroufl jsem si tam vjet. A štrádovat čtyři kiláky tam a zpět ve skialpových botách se nám nechtělo. Takže jsme zvolili variantu "brod" - půjdeme sice na Somen, ale z druhé strany přes Juifenalm. Jenže když jsme tam dorazili, potkali jsme tam nějakou místní tetu a když jsem se jí ptal na podmínky, tak odvětila, že rozhodně ne, že je málo sněhu a zničili bychom si lyže. A že jde jen na kafe na Alm. Hm, takže pak tedy jedině Praxmar a Lampsenspitze. Tam to snad půjde. A šlo to. Spodní část byla slabší, sníh knapp, ale ve vyšších partiích už sněhu bylo relativně dost. Slunce se snažilo, docela smažilo, a šli jsme v triku. Na vrchol jsme museli bez lyží. Sjezd sice nebyl úplný Pulvererlebnis, ale i tak byl fajn a užil jsem si ho. Potom jsme poseděli v Gasthofu a nakonec jsme se ještě jeli podívat do Lusens kvůli zítřejší tůře. Místní Loipe byla celkem pěkná a mít běžky, nemusel bych se moc přemlouvat si tam ještě pár kiláků zabruslit.


11. března 2023: Jarní skály byly dnes opravdu ve znamení sněhu. K ránu se silně ochladilo a spustila se chulelenice s vichřicí, takže jsem byl dost zvědavý, jak to na Kosti bude vypadat. Ale tam bylo jen zachumeleno, vítr relativně v pohodě a teplota kolem nuly. Závod byl fajn. Odpoledne se počasí změnilo v rychle se střídající vánice a slunečná okna.


9. března 2023: Teplejší a chladnější období se rychle střídají. Ještě včera sněžilo a od středních poloh byla celý den teplota kolem nuly nebo nižší, dneska je teplo a leje jako z konve. V Praze se odpoledne dokonce ukázalo slunce a bylo tak teplo, že se běhat dalo v lehkém triku a kraťasech. V sobotu jsou Jarní skály a pro změnu to zase vypadá, že by mohlo opět sněžit.


6. března 2023: Během víkendu se proudění stočilo opět k severu a to mělo přinést hojné sněžení. Ale velké oči měly ty modely, takže sice něco málo napadlo, ale spíš to nestojí za řeč. Ale byla včera v horách krásná zimní atmosféra.


3. března 2023: Konec slunečného počasí, alespoň do nižších poloh, přinesla inverze a nízká oblačnost. Většinou to bývá tak, že inverzí je zalitá česká kotlina a od Jizerek na sever směrem do Polska a Německa je jasno. Jako na obrázku o fous níž z 15. února. Dneska to ale bylo přesně naopak, šedivý blivajz přicházel od severu a hory mu stály v cestě jako hradba. K nám do Liberce to ale nateklo stranou údolím Nisy.


28. února 2023: Do hor napadlo přes víkend asi 30cm sněhu, což na lyžovačku stačí bohatě. Dole v údolích spadlo míň, jen tak asi 10cm. A jelikož se tlaková výše přesouvá více k východu, sněžení ustalo a je jasno a noci velmi mrazivé. Odpoledne je ale na sluníčku příjemně.


24. února 2023: Celý týden vládlo naprosté jaro. Tedy ne že by bylo nějak moc slunečno, ale bylo hodně teplo, místy i přes deset stupňů. Běhat se dalo v tričku, ale spíš jen po asfaltu, protože lesy jsou totálně rozbahněné. Dnes se ale situace mění. anicyklóna se vysouvá nad severní Atlantik a pustí k nám po své přední straně fronty od severu, takže se nejméně na týden vrátí sníh a zima. Snad toho sněhu spadne o víkendu dost na to, aby se zas dalo lyžovat.


19. února 2023: To bruslení na Bedřichovské přehradě ve čtvrtek ráno nakonec vyšlo. Led sice nebyl úplně ideální, ale zimní krása toho jezera stála zato. Bruslit se dalo podél břehu na náledích a i tam bylo občas potřeba přejet zbytky sněhu a různé jiné nástrahy. Střed přehrady byl hrbolatý, ale na několika místech byly kruhové bruslitelné náledě. Nebo zamrzlé megalouže :-). Tím čtvrtkem ale skončila zimní legrace, protože začaly přecházet fronty a začalo lejt. Až do dnešního dopoledne, kdy jsme se nakrátko dostali do chladnějšího vzduchu, takže aspoň nahoře se ochladilo maličko pod nulu. A protože se i protrhala trochu oblačnost, zkusili jsme vyjet na Jizerku na lyže. Kupodivu tak ještě nějaký sníh byl, takže spolu s ochlazením to dalo moc hezkou vyjížďku. Ale té vodu všude, třeba na ploše před kioskem na Knejpě bylo úplné jezero a mnoho dalších bylo po trase. Všude se valily proudy vody.


15. února 2023: Dneska máme klasickou inverzi. Celá ta česká jáma je zalitá mlhou a nízkou oblačností, jen okrajové části vykukují. Jizerky díkybohu taky a protože bylo v noci jasno, přimrzlo to a ráno bylo fajn svezení. Bylo by ještě lepší, kdyby to byli bývali upravili ;-). Bedřichovská přehrada je kupodivu pokrytá ledem a nikoli sněhem, takže by tady byla jistá šance na dlouhé nože. Ale asi jedině zítra ráno.


12. února 2023: Tak je po ptákách, tlaková výše se přesunula na jihozápad a odřízla nás tím od přísunu chladného vzduchu. Ještě včera ráno mrzlo a stihli jsme si zabruslit na jablonecké přehradě, ale potom začalo z jakési rozpadající se fronty mrholit a to trvá stále. Venku je opravdu nevlídno. Jizerská padesátka se bohužel bude muset obejít bez záběrů z výšky, neboť viditelnost je tak padesát metrů.


8. února 2023: Máme za sebou několik slunečných a zejména v noci velmi chladných dnů. Včera ráno bylo na Jizerce -25°C. Sněhu je tak akorát, aby se dalo dobře lyžovat i se toulat na pásech lesem. V úterý jsem vyzkoušel novou lehkou výbavu výšlapem z Josefáče přes Milíř na Jizeru. Kromě sjezdu z MHB zpátky dolů jsem šel jen přímo lesem nebo průseky. Bylo krásně.


4. února 2023: Vlády se opět ujímá anticyklóna. Včera ještě v údolích lilo a výrazná fronta přinesla dokonce i nějaké bouřky. V noci se pak ochladilo, tlak začal strmě stoupat a déšť vystřídaly i v údolích sněhové přeháňky. Ale už jich moc nebylo, takže v lese na Ještědu byl ve spodní části spíš led než sníh. Na Pláních už bylo lépe a sněhu hodně. Dokonce se bez potíží dalo jít kolem Tetřevího kamene.


2. února 2023: Na horách výška sněhu utěšeně roste, ale jinak je počasí dost blivajz, břečka a silný vítr. U nás dole sice většinou sněží taky, ale je nad nulou a nový sníh nedrží. Dneska je to úplně aprílové, intenzivní vánice jsou střídány krátkými projasněními. Příští týden by se to mělo ale zklidnit a snad si díky anticyklóně ten sníh užijeme.


30. ledna 2023: Cirkulace se mění, nastává nám období severozápadního atlantického proudění kolem hluboké níže nad Skandinávií. Teploty asi budou o něco vyšší, ale na horách se zcela jistě dočkáme výrazného zlepšení sněhových podmínek.


25. ledna 2023: Na Jizerkách se lyžovat dá, i když množství sněhu je hraniční. Oblast tlakové výše je líheň pro mlhy na nízkou oblačnost a přesně to se už třetí den děje. Na horách jasno a v údolích humus. Dělící čára je různá, například asi ve dvou třetinách sjezdovky Skalka nebo v Bedřichově. Včera večer na běžkách jsme museli ujet až na Knejpu, abychom se dostali do nádherně čistého průzračného vzduchu a mohli se pokochat oranžovým soumrakem pod jasnou oblohou a zajímavým seskupením srpečku měsíce, Venuše, Jupitera a Marsu. Na pozorování komety C/2022 E3, která má mít asi +6mag bylo bohužel ještě moc brzo.


23. ledna 2023: Azorská a sibiřská výše se popojily šikmým pásem vysokého tlaku táhnoucím se od jihozápadu na severovýchod. To způsobuje mírné oteplení, ale jen mírné, takže sníh netaje, spíš si tak sedá. Teploty odpoledne kolem nuly a beze srážek.


21. ledna 2023: Po nádherném jiskřivém a mrazivém intermezzu ve čtvrtek dnes jako přes kopírák přechází z Itálie a Alp další níže, točí frontami a přináší sněžení. Teď už by mohlo napadnout tolik, že by to mohlo stačit na lyžování. Ve středu toho totiž nakonec zase tolik nenapadlo, u nás tak 10cm, na Ještědském hřebeni na otevřených prostranstvích možná 15cm, ale v lese bylo jen maličko. Výběh na Šámalku a Pláně byl těžký ale krásný.


18. ledna 2023: A zima je tu zpět. Nad Alpami se v rozsáhlé oblasti níže, dosud mající jádro nad Baltem, narodilo druhé samostatné jádro, putuje na severovýchod a přináší od jihu fronty, které mají v týlu chladný vzduch. A tak sněží. Do ve městě to teda není žádný prašan, spíš lepidlo to je, co se nechce odlepit z lopaty. Ale je to sníh a to je fajn.


15. ledna 2023: Probuzená Azorská výše mohutní a tlačí hlubokou níži nad Skandinávii. To dává naději na to, že současné atlantické sračky nahradí opět zimní počasí. Dneska jsme ale ještě v teplejším sektoru a tak leje jako z konve, teplota +7°C.


6. ledna 2023: Není sníh, není zima, není co psát. I když sibiřská anticyklóna existuje, atlantické cyklóny mají vrch a lifrují k nám hnusně syrový vlhký vzduch, který není ani teplý, ani studený, prostě je syrový.


2. ledna 2023: Teplé jihozápadní proudění pokračuje. Na nový rok jsme se byli proběhnout v Chrastné a byl jsem jen v tričku.


31. prosince 2022: Dnes bylo v Praze přes 18 stupňů. U nás jen asi 13, ale vlhkost 85%. Vlhké a velmi potivé počasí. Ale naděje žije, že v druhé polovině prvního týdne nového roku se proudění stočí zase víc k severu a vrátí se zima, aspoň do hor.


29. prosince 2022: Uplynulé dva dny byly ve znamení mírného ochlazení, které aspoň do vyšších poloh vrátilo záporné hodnoty teplot, nicméně jak se blíží se konec roku tak se vrací teplé západní proudění a ke kulminaci asi dojde na Nový rok, kdy se západní proudění na čas stočí dokonce k jihozápadu a teploty porostou přes deset. Co bude dál je ve hvězdách, model asi nemá cenu sledovat..


25. prosince 2022: Zima je pryč a s ní i většina sněhu. Na Bedřichově to sice vypadalo, že skalní ještě běžkují, ale asi to bude víc po kamení než po sněhu. Aspoň bylo dnes docela hezky.


22. prosince 2022: Ledové sevření trvalo tři dny, přičemž včera dosahlo svého vrcholu. Na Béďově to večer bylo místy spíš na nordické brusle než na lyže, ale zas v místech, kde byl pod ledem měkký podklad, se led prolamoval, dalo se odrazit a to pak svištělo jako blázen. Dneska bohužel zima končí a návrat je zatím v nedohlednu. I když výstup modelu se mění každým během, takže naděje stále žije.

20. prosince 2022: Jak model pravil, tak se i stalo. V ďolíku se drží jezero studeného vzduchu, ale ve vyšších vrstvách proudí výrazně teplejší vzduch od západu. A s ním i nějaké fronty, ze kterých prší a vše se tudíž balí do vrstvy ledu. Letiště Kbely právě teď hlásí -3°C, zatímco hřebeny Krkonoš mají na nule.