Deník nejen o počasí

Tento deník je soukromý, prosím opusťte jej. Odkazy na moje meteorologická data a záznamy umístěné v pravé horní části stránky a tato data můžete pro vaše nekomerční účely použít libovolně. This is a private diary, please leave it. However, you may freely use the links to my weather measurements and data located in the upper top corner of the page and these data for your non-commercial purposes.

Archiv

2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003
Meteozáznamy 2022
Aktualni data
Statistika
Graf měsíc
Epigramy


30. června 2022: Vlhký labilní vzduch se táhne střední Evropou a vlní se v něm fronta. Včera to přinášelo celý den i noc rozsáhlé a intenzivní lijáky na celé území. Od včerejší půlnoci do dnešního rána u nás spadlo 38mm srážek. Večer bylo venku dvacet stupňů a přes 90% vlhkost, takže jsem měl pocit, že jsem spíš někde na rovníku v období dešťů. I když tam by bylo asi ještě o fous tepleji ;-).


27. června 2022: Noc na dnešek aspirovala na tropickou, ale nakonec se precejen teplota dostala pod dvacítku. Na spaní bylo ale krutý vedro. Nad střední Evropou se udržuje teplý, vlhký a labilní vzduch a bouřky nás asi čekají i dál. Vlhkost je nepříjemná, teď večer se zatáhlo, teplota v osm drží na 27 stupních a vlhkost 62%. To je jak v pařeništi. To se líbí leda tak okukrám :-).


25. června 2022: Letní počasí pokračuje. V úterý se sice za frontou pěkně ochladilo, což bylo, zejména v noci, příjemné, pak ale teploty zas šplhaly nahoru. A včera přišly rozsáhlé bouřky, což k létu taky patří. Díky nim ale nepříjemně stoupla vlhkost, takže dneska závody na Děčínském Sněžníku asi nebudou nic moc.


20. června 2022: Pěkně se nám to střídá. Teploty v průběhu týdne nejprve stoupaly mírně až do pátku a pak přišel tropický víkend s odpoledními maximy přes třicet. Tropické noci jsme sice neměli, ale moc k nim nechybělo. Dnes se opět výrazně ochladilo za frontou, kterou jsme si pěkně vychutnali cestou z Mutinky domů. Projížděli jsme několika pásmy slejváků, zvlášť ten u Nymburka byl výživný. Na Mutince jsme si to ale užili krásně. V pátek jsme si dali na kole do Kanadu včetně Slavonic, sobota i neděle patřily orienťáckým závodům žebříčku B v Číměři. Mně se povedla nedělní krátká, třinácté místo z šedesáti považuju za úspěch :-). Na závody jsme jezdili na kole, takže to bylo takový kombo. Rybník v Mutince je naplněný a je to mnohem hezčí s tou vodou. Akorát je teplá jako chcanky ;-).


14. června 2022: Za včerejší frontou se výrazně ochladilo, takže dnes ráno bylo jen sedm stupňů a odpoledne nebude ani dvacet.


13. června 2022: Víkend byl veskrze letní, jak má být. V noci a dnes dopoledne na zvlněné frontě byly nějaké bouřky a přeháňky, výhled je ale zase slunečný.


10. června 2022: Týden uplynul celkem v běžném červnovém duchu. Na jeho počátku nás přešla dvě výrazná srážková pásma, ale rychle se vždy byla záhy vystřídána slunečným počasím s příjemnými teplotami. Včerejší předpovídané srážky nakonec nebyly tak výrazné a nepšelo ani v Liberci a ani v Praze. Byl jsem s několika dalšími comapími běžci po 2,5 letech ve Stromovce a u trojského kanálu a bylo to fajn.


6. června 2022: Větší část minulého týdne byla spíš chladná, až na víkend se příjemně oteplilo. V západním proudění přešlo také několik srážkových pásem, jedno v noci na sobotu a druhé dnes k ránu a dopoledne, přičemž to dnešní je výrazné. Včera bylo nádherně a teplo, letní den, a protože už večer se zatáhlo a tak moc nechybělo k tropické noci. Jak mám rád teplé dny, tak ale nesnáším horké noci, protože se nedá spát. Zvlášť když jsem byl rozlámaný po dlouhém běhu přes Lužické hory.


30. května 2022: Co se týká teplot, tak jsme se vrátili asi tak o měsíc zpátky. Ráno pět, odpoledne tak maximálně patnáct. A když nevysvitne slunce, tak ani to ne. Srážek přibylo, i když jsou nerovnoměrné. Ale sucho teď není, to ne. V sobotu jsem měl veliké štěstí na orienťáku v Hajnici, protože lilo ráno když jsem vyjížděl, lilo skoro celou cestu a brutálně lilo ještě ve Dvoře Králové. Na shromaždišti ale najednou vysvitlo a celou dobu v lese bylo slunce.


26. května 2022: Situace se zřejmě mění a tak dnešní mapa tlakového pole je jak z učebnice meteorologie. Azorská výše a islandská níže...


21. května 2022: Tlaková výše se přecijen trochu stáhla a od západu k nám pustila včera večer a v noci studenou frontu. Byla poměrně výrazná a místy na ní byly přívalové deště. U nás to ostatně byl taky celkem slušnej slejvák. Žurnalistické trosky, ve snaze za každou cenu upoutat pozornost, použily slovo "extrémní". Zřejmě jim nedochází pravý význam toho slova, že to je něco naprosto mimořádného a pokud oni to budou používat pro každou bouřku, po níž někde zůstane zatopený sklep, tak to za chvíli přestane tu pozornost upoutávat. Za frontou se zase udělalo polojasno, ale celý víkend dost foukalo a ochladilo se, takže na kole to dneska bylo na teplé triko pod dresem. Byli jsme u Berzdorfersee.17. května 2022: Tak jsme se dočkali výrazných srážek. Jakási mělká brázda rozdělila ten známý šikmý pás vysokého tlaku napůl a leží přímo nad střední Evropou. V ní je okluzní fronta která přinesla ty zmíněné a tak potřebné srážky. Od půlnoci napršelo už 20mm.


13. května 2022: Jsou to izobary nebo rovnoběžky?12. května 2022: Včera se odpolední teplota dostala přes 25°C a tak jsme zaznamenali první letní den. Dnes se od severozápadu pokouší frontální systém prorazit do střední Evropy, ale je to marné. Chtěl bych porozumět tomu, proč se nad Evropou tak vehementně stále udržuje vysoký tlak, co je tím mechanismem, který to způsobuje. A chtěl bych vědět, jestli se tomu ti moudří vědci klimatologové, kteří stále něčím straší, snaží přijít na kloub a vysvětlit. Protože problémy nelze vyřešit aniž bychom pochopili jejich příčinu. Nikde to však nemohu najít.. což není důkaz, že to nedělají, je jen možné, že příčina, kterou našli, se nehodí do krámu oficiální zelené doktríně.


9. května 2022: Prohnutý jako luk se pás vysokého tlaku táhne z Azor přes Evropu až nad Rusko a nepustí na své teritorium žádný frontální systém.


5. května 2022: Tlakové výše jsou útvary, které se nerady pohybují, to je známá věc. Letos mi však připadá, že to platí dvojnásob. Od začátku roku se díky mohutným výším setrvávajícím na stejném místě nebo se jen přelévajícim kousek sem a zase zpět vystřídaly nad Evropou snad jen tři nebo čtyři globální povětrnostní situace a jen jedna byla srážkově bohatá. Současné nevýrazné tlakové pole, které trvá už týden, je produktem Azorské výše natažené na severovýchod. Tvoří se sice konvektivní srážky, ale málo. Smrdí to suchým rokem a to bude voda na mlýn zelených mozků.


2. května 2022: Včera se víceméně poprvé objevily nad střední Evropou konvektivní přeháňky letního typu. Cestou domů z Moravy jsme na Vysočině projížděli několika slejváky.


30. dubna 2022: Nad Evropou je teď nevýrazné tlakové pole, takže studený vzduch, který sem k nám zavál, se postupně prohřívá. Tady v Perné, kde jsme na prodlouženém víkendu, se odpoledne teplota dostává i ke dvacítce, takže máme štěstí. Ve čtvrtek jsme objeli Pálavu přes Lednici, včera jsme si zaběhli do Mikulova a vykoupali se v lomu. Vody bylo snad ještě víc než loni na podzim. Dneska jsme byli na kole v kopcích za dálnicí, Husťáky atd., mandloně jsme ale už v květu neviděli.


25. dubna 2022: Na vodu jsme měli nakonec obrovskou kliku, protože v sobotu bylo slunečno a díky tomu relativně teplo. Takže jsme si to užili hezky. To v neděli se počasí zkazilo a odpoledne nám níže z Itálie přinesla déšť a déšť a zimu. Dnes bylo odpoledne devět stupňů a přidal se vítr, takže opravdu venku nic moc.21. dubna 2022: Tak ta níže od východu se prosazuje víc než se čekalo. Včera bylo celý den zataženo, zima a chvílemi pršelo. Dnes ráno je mlha a lehce mrholí. Spíš to připomíná listopad. Na víkend to vypadá na níži postupující ze severní Itálie k severovýchodu, což možná přinese déšť se sněhem. A to má být v sobotu splutí Jizery.


20. dubna 2022: Dnes ráno klesla teplota téměř na mínus čtyři stupně.


19. dubna 2022: Atmosférická cirkulace je dosti neobvyklá. Tlakové výše se přelévají sem tam v severních šířkách, přičemž většinou zasahují i k nám a kromě krátkých intermezz přinášejí studený vzduch. Někdy ze severozápadu, jindy severu, většinou spíš ale ze severovýchodu. Slunce už má sice sílu, ale jinak je zima a studeně fičí. Srážky jdou retrográdně od východu a je jich málo, k nám většinou ani nedojdou.


15. dubna 2022: V průběhu týdne převládalo slunečno a postupně se oteplovalo až ke dvacítce. Ale Velikonoce v tomto trendu nepokračují, v noci na dnešek přešla od západu fronta a za ní se proudění stáčí k severu, takže na hory zas přijde sníh.


11. dubna 2022: I včera se střídaly vánice a sluníčko. Měl jsem kliku, že když jsem byl běhat v Osečné, chytil jsem vánici cestou tam i zpátky, ale v lese bylo zrovna hezky. Dnes v noci se vyjasnilo, vítr se utišil, a tak ráno klesla teplota na mínus dva. Auta se obalila ledem. Apríl si bere několik dní oddychový čas.


9. dubna 2022: Jaké počasí čekat v dubnu? No aprílové přece. Chvílemi sněží polystyren, chvílemi probleskuje slunce.


4. dubna 2022: Včera jsme byli na skialech v Rokytnici. Dole byly mínus dva stupně a poletoval sníh, nicméně na stráních už žádný neležel. Na sjezdovce ale ještě byl, teda spíš led než sníh, a tak jsme nahoru stoupali po modré. Ve vyšších partiích už lěželo trochu nového sněhu a bylo to mnohem lepší. Na hřebenech však panovala tvrdá hančovina, ledový vichr zalézal za nehty. Odolali jsme pokušení to otočit a došli jsme v tom humusu až na Vrbatovku, kde měli naštěstí otevřeno a tak jsme se ohřáli polívkou. Pak se vítr trochu zmírnil a chvílemi se nakrátko prodralo slunce, takze česta zpět byla mnohem lepší. Sjeli jsme si ještě kus červené sjezdovky na Dvoračky, vyšplhali zpět a pak ještě jednou sjeli po pláni přímo do údolí Kotelského potoka a znovu nahoru. Na závěr jsme to sjeli po modré sjezdovce a horní partie byly prima.


31. března 2022: A je to tady. Konec března přinesl návrat zimy, i když zatím jen do hor. V nižších polohách včera odpoledne po dlouhé době docela intenzivně pršelo. Zítra asi bude sněžit i tady dole.


28. března 2022: Počasí bylo beze změny, takže do deníku nebylo celý týden co psát. Jasno, poměrně teplo, vít jakž takž umírněný. Zkrátka tlaková výše vládla dál. Zahájil jsem silničářskou sezónu. Dnes to ale vypadá, že po měsíci tato totalitní vláda končí a dojde ke změně rozložení tlakových útvarů. Srážky to přinese určitě a zdá se, že zpočátku dokonce znovu sněhové.


21. března 2022: Tlakové výše se nerady přemisťují. Platí to i teď, kdy vláda vysokého tlaku nad střední Evropou trvá již třetí týden. To znamená, že jasné a suché počasí trvá. To by bylo celkem fajn, ale kromě slunce také fičí silný vítr a to už tak příjemné není. Na hřebenech Krkonoš, kde jsme strávili celý víkend, je stále fůra sněhu, nebo místy spíš ledu. V sobotu jsme šli ze Strážného přes Klínovku, Friesovky a Výrovku na Luční, kde jsme spali. Včera jsme se vraceli přes Špindlerovku, Matinovku a Voseckou do Harrachova. Celkem to bylo asi 55km pinožení se částečně na pásech a částečně na hladkých skluznicích. Ale bylo to krásné.


16. března 2022: V rozsáhlém poli vysokého tlaku nad Evropou, kde se vzala tu se vzala jakási mělká nížička se středem kolem 1020hPa. Narodila se někde nad Francií a putovala na západ a dnes v noci přešla přes naše území, takže po delší době napršelo pár milimetrů deště a teď je venku mokro a nevlídno.


12. března 2022: Včera jsme se byli po dlouhé době zase sklouznout v polské části hor. Počasí bylo nadále slunečné, jen sníh už není zrovna ideální, místy je to trvrdé, zmrzlé, ledové. Ale zas je to aspoň rychlé. Dneska byly, také po dlouhé době, Jarní skály. Tentokrát na mapě "Kost sever" a byl to moc pěkný závod. Nebýt jedné blbé chyby, mohl jsem atakovat první desítku ze 75 lidí.. takhle je to 18. příčka, ale i tak jsem spokojenej. Inu skály jsou terén, který mám rád. A jedna meteorologická zajímavost nakonec - dnešní relativní vlhkost byla pouhých 25%, je tedy zřejmé, odkud nám to vítr vane :-).


8. března 2022: Stále trvá anticyklonální situace, ale teď k nám opět proudí spíš suchý sibiřský vzduch od východu. Na přehradě v Jablonci je tlustý led a tak jsem si ráno byl ještě zabruslit. Nádherné počasí bylo, mínus šest, akorát holt led už za moc nestál. Byl hrbolatý, jen v zátokách byly plochy hladkého ledu zaprášeného trochou sněhu. Tam to bylo parádní.


6. března 2022: Těch pár centimetrů sněhu, co na horách napadlo v pátek, zařídilo krásný lyžařský víkend. V sobotu bylo "černobílé" počasí, tedy oblačno, posněhávalo a chvílemi lezlo slunce. Tmavé smrky poprášené sněhem spolu s barvami oblohy dělaly dojem černobílého filmu :-). Byl jsem na pásech na Pytláckých kamenech a pak taky na Milíři, kde se vyjasnilo a užil jsem si naopak zlaté podvečerní světlo. Dnes jsem na skialpech prošmejdil lesy mezi Jakuszycemi a Szrenicí. Šel jsem po jakési stopě mimo cestu a v jednu chvíli jsem byl slušně dezorientovaný, když jsem se vydal po jiné stopě a nevšiml si, že jde úplně špatným směrem. Chvíli mi trvalo, než jsem se srovnal. I celý zbytek výstupu jsem absolvoval mimo cestu volně prašanem v lese. Nakonec jsem sjel do Poreby a vlakem zase domů. Cenovky na benzínových pumpách byly v pátek přesně ten impuls, který jsem po těch dvou letech potřeboval k návratu k veřejné dopravě i přestože nařízení naší kovidošistické junty ohledně náhubků stále platí. Seru na něj.


5. března 2022: Přestože jsme stále pod vlivem anticyklóny slunečné dny včera vystřídala zatažená obloha a trochu sněžilo. Proudění se totiž stočilo více k severu a tak je vlhčí a umožňuje vznik aspoň drobných srážek. Dnes stejný druh počasí pokračuje.


2. března 2022: Ještě než únor odešel do propadliště dějin, stačilo dojít nejen ke změně geopolitické situace ale i ke změně globální cirkulace atmosféry nad Evropou. A podobně jako v případě té geopolitické situace se střed dění nachází v Rusku. Tam se totiž vytvořila mohutná anticyklóna a vysunula se až nad Evropu. Znamená to dvě věci. Tou první jsou hluboké noční mrazy a tou druhou převážně slunečné počasí. Srážky žádné. Je tu jistá naděje, že by mohl ještě zamrznout nějaká ta větší voda.


24. února 2022: Nastalo maličké intermezzo v podobě jádra vyššího tlaku putujícího přes střední Evropu a tak bylo včera a dnes slunečno. Díky tomu k ránu přimzl firn na horách a umožnil příjemné sklouznutí, tedy až na opětovný vítr. Ten způsobuje další níže, která už se zase tlačí se severozápadu. Bedřichovská přehrada je pokrytá krásným hladkým a tvrdým firnem, takže je na ní pěkné poježdění.


18. února 2022: Jedna hluboká níže za druhou se koulí z Islandu do Evropy. A počasí je jako přes kopírák: slejvák, vichřice, někdy taky morký sníh, jako například včera ráno.


17. února 2022: Dneska v brzkých ranních hodinách se přes sever Čech přehnala intenzivní fronta včetně zimní bouřky. Během dvou hodin spadlo skoro 30mm, k tomu nárazy větru 18m/s, hromy a blesky.Může za to hluboká níže Ylenia se středem 970hPa nad jižním Švédskem, která se koulí po Azorské výši od Islandu jako jedna z mnoha tento rok.


14. února 2022: Anticyklóna se postupně během víkendu přesunula na východ ale celé tři dny až do dneška zajistila slunečné počasí. V sobotu se to celkem ještě obešlo i bez větru, to jsme šlapali ze Szklarskej Poreby na skialpech na Krkonoše. Šli jsme nejdřív lesem po nějaké stopě a pak po zavřené (nebo zrušené?) FIS sjezdovce nahoru na Szrenici. V horní části byl skvělý prašan, takže jsme nahoře shodili pásy a jeli hned dolů. Paráda. Druhý výstup jsme šli už po cestě přes boudu pod Labským Štítem. V neděli, jak výše putovala na východ, vítr zesílil. Ale pořád to ještě šlo, i když třeba dneska ráno na Jizeře to na žádnou velkou vlčí pohodu nebylo. To na Sněžných Věžičkách už se vítr docela utišil a málem jsem se tam rozplynul blahem.11. února 2022: Středa přinesla výraznější oteplení, odpoledne teplota šplhala skoro k deseti. Dnes ráno opět přišlo ochlazení a sněžení, avšak u nás dole pouze mokré. Na víkend čekáme malou anticykónu přímo ve střední Evropě, takže to vypadá aspoň na mrazivé noci. Na horách sněhu je celkem dost, takže pokud bude hezky, tak houby zle že moc nemrzne :-). Globální režim cirkulace se každopádně nemění.


6. února 2022: V noci se náš kraj dostal do mírně chladnějšího sektoru a nachumelilo asi deset centimetrů sněhu. Ve městě to bylo hodně mokré, ale v Hanychově je to přece trochu výš a bylo zachumeleno, takže šlo nazout lyže na konci cesty u garáží a vyrazit lesem na Pláně. Nahoře se nejprve rozfoukalo tak, že ve spojení s hustým sněžením nebylo vidět na krok a umrznout po hančovsku kousek od boudy by asi pro vyčerpaného sportovce nebyl problém. Naštěstí to nebyl náš připad a hlavně poté, co jsme se nějak dostali níž, se vítr i sněžení trochu utišily a zbytek dne jsme si užili pěkně. Šli jsme zase kolem Tetřevího kamene, zastavili se na pivo a svíčkovou na Pláních, kde bylo tak nějak klidno a přijemně, sjeli znova louku dolů a vyšplhali znova nahoru na Černý vrch. Závěr po sjezdovce byl taktéž skvělý, čerstvý sníh je prostě paráda.3. února 2022: Totéž a zase totéž. Statná výše se převaluje nad Azorami a jihozápadní Evropou a níže se klouzají se po její přední straně z Grónska přes Británii do severní a střední Evropy. Chvíli se izobary trochu napřímí, chvíli si zas lehnou do skoro vodorové polohy :-). Podle toho pak máme buď trochu zimu nebo hodně plískanice. A střídá se to rychle. Takže například včera večer přešla plískanice zase v zimu a ráno se dokonce vyjasnilo a utišil vítr, takže na horách bylo dopoledne překrásně.. Odpoledne ale nejspíš bude šlus a zase přijde plískanice.


30. ledna 2022: Hluboká níže nad Baltem je příčinou další vichřice, která se rozpoutala dnes v noci. Barák se otřásá a spát se nedá. Nárazy dosahují 20m/s.


27. ledna 2022: Stále stejná situace. Mrdlá se to od severozápadu chvíli studeněnjší chvíli teplejší sektor, sem tam trochu přisněží ale dole to zas potaje. Na horách už ale sněhu je celkem dost, kolem 30-50cm (tyč u Bílých buků 50cm). Dá se i na skialp na Ještědský hřeben, přičemž do cca 650m n.m. je to se sněhem trochu prekérka ale výš už je to pohoda a Pláně jsou dobře jetelný, ačkoli žádný prašan to tedy není. Dokonce i na mojí oblíbenou skálu se v pohodě dá na lyžích odspodu dostat.


22. ledna 2022: V noci napadlo asi 10-15cm sněhu a při tom fičel silný nárazový vítr od severozápadu. Sníh napadl i v Jestřebkách a celém Kladském pomezí, škoda že tam nejsme. Kdo ví, jak to bude vypadat příští týden. Bohužel celková meteorologická situace je nepříliš šťastná. Určuje ji stabilní výše nad Azorami zasahující až nad západní Evropu, která se nemíní hnout jinam a tak se stále dokola střídají chladnější a teplejší sektory od severu nebo severozápadu, ale na delší úsek mrazivého stabilního počasí to není.20. ledna 2022: Přehrada v Jablonci kupodivu opět zamrzla do bruslitelného stavu, přestože nijak silné mrazy nepanují. Respektive nenaměřil jsem je u nás v Liberci, nicméně je možné, že přehrada tvoří nějakou mrazovou kotlinu, kam zatéká prochlazený vzduch. Led už není tak krásně černý a hladký jako to úterý těsně po vánocích, je mléčný a je na něm vidět, že vznikl částečně z roztátého sněhu na zamrzlém původním podkladu. Ale je rovný a není křehký, takže bruslení nakonec bylo fajn. Nástup byl trochu komplikovanější, nejlépe to nakonec šlo u povodí, kde byla i vyříznutá sonda a bylo vidět, že je silný asi 10cm. Byl jsem však jediný nezodpovědný, kdo nedbal doporučení moudrých odborníků, že jedině led 20cm je bezpečný :-).


17. ledna 2022: V sobotu i v neděli převládal spíš anicyklonální vliv a bylo poměrně hezky, na horách vydržel celodenní mráz. Na běžky jsme se vykodrcali až včera odpoledne a to z Bedřichova. Je téměř neuvěřitelné, že i na těch deseti centimetrech, co v okolí Bedřichova leží, se na lyžích dá pohybovat. Vnitřní partie hor už byly lepší a sněhoměrná tyč u Bílých buků ukazovala dokonce 20cm. Zato počasí nám předvedlo kotrmelec. Začala přecházet teplá fronta a když jsme se otáčeli u Knajpy, začalo pršet, přičemž teplota byla -3°C. V mžiku jsme byli obalení ledem, že na nás bundy křupaly a ruce se nedaly skoro ohýbat a zipy nešly otevřít. Zajímavý rozdíl byl, že zatímco na horách při třech pod nulou pršelo, dole ve městě při teplotě lehce pod nulou sněžilo a padaly velké vlhké vločky.


13. ledna 2022: Od pondělí do středy jsme byli ve velmi chladném vzduchu, takže panoval celodenní mráz a teploty k ránu padaly hluboko pod nulu. V pondělí i maličko přisněžilo a díky tomu se množství sněhu na horách změnilo z "podkritického" nad mírně "nadkritické". K štěpné reakci sněhu naštěstí nedošlo :-) ale zato došlo na lyžování. Ópéskaprojela tratě v pravou chvíli, kdy byl sníh ještě vlhký a utáhla jej do pevné vrstvičky, na které se dalo pěkně svézt, tedy až na některé úseky, jako například kolem Paličníku, kde lezly velké šutry nebo štěrková pole. Jel jsem ze Smědavy Sněhuláka, Promenádní a Jezdeckou a kromě velké zimy, která bránila jakémukoliv zastavení ;-), to bylo fajne. Dnes už opět přichází obleva, snad ale jen mírná. Mrholí a namrzá to.


10. ledna 2022: O víkendu jsme měli zimní počasí, ale sníh moc ne. Ani na horách ho není tolik, aby se dalo rozumně lyžovat. Ne že by lidi na lyže nechodili, ale hlášky "udělal jsem si z béčkových lyží céčkové" moc nelákaly ke svezení. A tak jsme šli raději pěšky v sobotu navštívit Emču k Havranovi a včera prozkoumat pusté kostely a jiné skalní výtvory u Zákup. Dnes v noci sněžilo, ale je několik desetin nad nulou, takže je to mokré a těžké jako bejk. ale nahoře to možná situaci vylepšilo, tak uvidíme. Navíc se má výrazně ochladit.


6. ledna 2022: Tak se nám snad vrací zima. Už včera se začalo ochlazovat díky tlakové níži nad Skandinávií, která k nám začala lifrovat studený vzduch od severu. Ranní déšť přešel dopoledne ve sněžení, ale sníz na zami zatím nedržel. Odpoledne a v noci se teplota šmrdlala kolem nuly, spíš stále malinko nad ní a až ráno došlo najednou k poklesu během dvou následujících záznamů do logu (30 minut) z cca +1°C na -1°C. Na grafu jsou vidět jednotlivé fáze ochlazování jako schody.


3. ledna 2022: Přelom roku připomíná buď jaro nebo zimu na jihu Itálie. Sníh už zmizel i z hřebenů hor. Na Silvestra dopoledne vylezlo slunce a bylo hezky, večer jsme ale při túře z Jablonce domů přes Prosečský hřeben pořádně zmokli. Nový rok mi taky připomněl Itálii, protože jsme šplhali novoroční tisícovku na Špičáku, kde bylo všude zeleno a jen sjezdovky byly bílé, což je celkem běžné při lyžování v Dolomitech. Včera dopoledne zase vysvitlo slunce a vytáhlo mne na kolo.


31. prosince 2021: Chladnější počasí vydrželo až do úterý. Jablonecká přehrada zamrzla krásným hladkým ledem a v úterý večer jsme ještě stihli krásně si zabruslit. Ale už během bruslení začalo pršet a tvořit se ledovka. Později sice déšť záhadně přešel zpět na sněžení, takže do rána napadlo asi 5cm mokrého sněhu a náledí se moc nekonalo, ale nic to nezměnilo na tom, že začala obleva, která stále trvá a dneska asi vrcholí, protože už teď ráno je jedenáct stupňů.


26. prosince 2021: Na Štědrý den obleva skutečně přišla, ale trvala vlastně jen pár hodin. Ještě v noci krásně sněžilo a na Kvíčale napadlo asi 5cm krásného prašánku. Ráno bylo ale už nad nulou a mrholilo nebo pršelo a to vydrželo celý den. Kolem osmé začala teplota zas klesat a po půlnoci už začalo mrznout. Dnes v noci se udělalo jasno a teplota díky tomu klesla na mínus třináct a i přes den mrzlo až praštělo, i když sluníčko přece trochu mráz mírnilo. Dnes byl mimořádně krásný den.22. prosince 2021: Jsme opět v chladné vzduchové hmotě přicházející tentokrát od severovýchodu. Teplota se i přes den drží pod nulou, ale nesněží, takže lyžovačka se bohužel nekoná. Co bude dál není jasné, modely se den ode dne mění. Kromě Štědrého dne, kdy pravděpodobně přijde zas obleva, jsou pro zbytek vánoc ve hře dva zcela odlišné scénáře a to v závislosti na tom, kam se posune rozhraní mezi velmi studeným a naopak velmi teplým vzduchem, které by se mělo táhnou napříč střední Evropou.