Deník nejen o počasí

Tento deník je soukromý, prosím opusťte jej. Odkazy na moje meteorologická data a záznamy umístěné v pravé horní části stránky a tato data můžete pro vaše nekomerční účely použít libovolně. This is a private diary, please leave it. However, you may freely use the links to my weather measurements and data located in the upper top corner of the page and these data for your non-commercial purposes.

Archiv

2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003
Meteozáznamy 2023
Aktualni data
Statistika
Graf měsíc
Epigramy

30. ledna 2023: Cirkulace se mění, nastává nám období severozápadního atlantického proudění kolem hluboké níže nad Skandinávií. Teploty asi budou o něco vyšší, ale na horách se zcela jistě dočkáme výrazného zlepšení sněhových podmínek.


25. ledna 2023: Na Jizerkách se lyžovat dá, i když množství sněhu je hraniční. Oblast tlakové výše je líheň pro mlhy na nízkou oblačnost a přesně to se už třetí den děje. Na horách jasno a v údolích humus. Dělící čára je různá, například asi ve dvou třetinách sjezdovky Skalka nebo v Bedřichově. Včera večer na běžkách jsme museli ujet až na Knejpu, abychom se dostali do nádherně čistého průzračného vzduchu a mohli se pokochat oranžovým soumrakem pod jasnou oblohou a zajímavým seskupením srpečku měsíce, Venuše, Jupitera a Marsu. Na pozorování komety C/2022 E3, která má mít asi +6mag bylo bohužel ještě moc brzo.


23. ledna 2023: Azorská a sibiřská výše se popojily šikmým pásem vysokého tlaku táhnoucím se od jihozápadu na severovýchod. To způsobuje mírné oteplení, ale jen mírné, takže sníh netaje, spíš si tak sedá. Teploty odpoledne kolem nuly a beze srážek.


21. ledna 2023: Po nádherném jiskřivém a mrazivém intermezzu ve čtvrtek dnes jako přes kopírák přechází z Itálie a Alp další níže, točí frontami a přináší sněžení. Teď už by mohlo napadnout tolik, že by to mohlo stačit na lyžování. Ve středu toho totiž nakonec zase tolik nenapadlo, u nás tak 10cm, na Ještědském hřebeni na otevřených prostranstvích možná 15cm, ale v lese bylo jen maličko. Výběh na Šámalku a Pláně byl těžký ale krásný.


18. ledna 2023: A zima je tu zpět. Nad Alpami se v rozsáhlé oblasti níže, dosud mající jádro nad Baltem, narodilo druhé samostatné jádro, putuje na severovýchod a přináší od jihu fronty, které mají v týlu chladný vzduch. A tak sněží. Do ve městě to teda není žádný prašan, spíš lepidlo to je, co se nechce odlepit z lopaty. Ale je to sníh a to je fajn.


15. ledna 2023: Probuzená Azorská výše mohutní a tlačí hlubokou níži nad Skandinávii. To dává naději na to, že současné atlantické sračky nahradí opět zimní počasí. Dneska jsme ale ještě v teplejším sektoru a tak leje jako z konve, teplota +7°C.


6. ledna 2023: Není sníh, není zima, není co psát. I když sibiřská anticyklóna existuje, atlantické cyklóny mají vrch a lifrují k nám hnusně syrový vlhký vzduch, který není ani teplý, ani studený, prostě je syrový.


2. ledna 2023: Teplé jihozápadní proudění pokračuje. Na nový rok jsme se byli proběhnout v Chrastné a byl jsem jen v tričku.


31. prosince 2022: Dnes bylo v Praze přes 18 stupňů. U nás jen asi 13, ale vlhkost 85%. Vlhké a velmi potivé počasí. Ale naděje žije, že v druhé polovině prvního týdne nového roku se proudění stočí zase víc k severu a vrátí se zima, aspoň do hor.


29. prosince 2022: Uplynulé dva dny byly ve znamení mírného ochlazení, které aspoň do vyšších poloh vrátilo záporné hodnoty teplot, nicméně jak se blíží se konec roku tak se vrací teplé západní proudění a ke kulminaci asi dojde na Nový rok, kdy se západní proudění na čas stočí dokonce k jihozápadu a teploty porostou přes deset. Co bude dál je ve hvězdách, model asi nemá cenu sledovat..


25. prosince 2022: Zima je pryč a s ní i většina sněhu. Na Bedřichově to sice vypadalo, že skalní ještě běžkují, ale asi to bude víc po kamení než po sněhu. Aspoň bylo dnes docela hezky.


22. prosince 2022: Ledové sevření trvalo tři dny, přičemž včera dosahlo svého vrcholu. Na Béďově to večer bylo místy spíš na nordické brusle než na lyže, ale zas v místech, kde byl pod ledem měkký podklad, se led prolamoval, dalo se odrazit a to pak svištělo jako blázen. Dneska bohužel zima končí a návrat je zatím v nedohlednu. I když výstup modelu se mění každým během, takže naděje stále žije.

20. prosince 2022: Jak model pravil, tak se i stalo. V ďolíku se drží jezero studeného vzduchu, ale ve vyšších vrstvách proudí výrazně teplejší vzduch od západu. A s ním i nějaké fronty, ze kterých prší a vše se tudíž balí do vrstvy ledu. Letiště Kbely právě teď hlásí -3°C, zatímco hřebeny Krkonoš mají na nule.